21.08.2017

Положення про батьківські збори

 Положення про батьківські збори
 1.      Мета проведення батьківських зборів
1.1. Повідомлення інформації, необхідної для роботи з дітьми.
1.2. Інформування, інструктаж батьків про зміни або введення нових організаційних моментів у режим функціонування школи.
1.3. Знайомство батьків із аналітичними матеріалами.
1.4. Консультування батьків із питань навчання та виховання учнів.
1.5. Обговорення надзвичайних випадків, складних або конфліктних ситуацій.
1.6. Прийняття рішень, які вимагають обліку думок батьків із різноманітних питань шкільного життя.
1.7.  Творчі звіти дитячого і педагогічного колективів перед батьками.

 2.      Правила проведення зборів.
2.1. Класний керівник зобов'язаний всебічно продумати і підготувати до зборів необхідну інформацію і документи.
2.2. Кожні збори мають свій «сценарій», програму, рекомендації, поради, настанови.
2.3. Головним методом проведення зборів є діалог.
2.4. Батьків запрошують на збори і повідомляють про порядок денний не пізніше, ніж за 4 дні до проведення зборів.
2.5. Дирекція школи повинна бути проінформована про дату і порядок денний не пізніше, ні, за 4 дні до проведення зборів.
2.6. Учителі-предметники повинні бути присутні на зборах за запрошенням класного керівника.
2.7. Класний керівник повинен сформулювати мету запрошення на збори вчителів-предметників.
2.8. . Класний керівник вирішує організаційні питання напередодні зборі в (місце зберігання верхнього одягу, організація зустрічі, підготовка кабінету).
2.9. Класний керівник інформує директора про підсумки батьківських зборів, про питання і проблеми, які були підняті батьками на зборах, наступного дня після проведення зборів.
 3.      Принципи проведення батьківських зборів
3.1. Батьківські збори — не просто форма зв'язку сім'ї і школи, це місце одержання важливої педагогічної інформації, трибуна пропаганди кращого досвіду роботи та стосунків із дітьми.
3.2. Батьки на зборах повинні відчути повагу до себе, бути впевненими  в тому, що безтактних розмов не буде.
33. У школі  і сім'ї одні проблеми та турботи — це проблеми дітей і турбота про дітей. Завдання зустрічі батьків і вчителів — шукати шляхи їхнього розв'язання.
3.4. Нічого, крім розчарування, не викликають у батьків збори, де їм доповідають, які в них погані діти, і не радять, як їм допомогти.
3.5. Результативними є ті збори, де виникає розуміння, коли на запитання даються відповіді, ведеться дискусія.
 4.      Види та форми проведення зборів
4.1.   Види батьківських зборів:
•   загальні (класні) збори проводяться 4 рази на рік;
•   диференційовані (спеціально запрошується група батьків);
•   збори, періодичність яких визначається  класним керівником.
4.2. Форми проведення зборів:
•  директивні — консультативні;
•  дискусійні;
•  семінари;
•  клубні;

• творчі зустрічі та звіти.

20.08.2017

http://pkp-ippo.blogspot.com/

Web-форум «Підвищення кваліфікації педагогів області: формальна, неформальна чи інформальна освіта?»

Освіта педагогічних працівників
    Серед ключових новацій є поняття неформальної та інформальної освіти.   
    Відповідно до освітнього глосарію ЮНЕСКО [http://uis.unesco.org/en/glossary]:
Формальна освіта – це освіта, що інституціолізована, навмисна і спланована через публічні організації та визнані приватні установи і в їх сукупності створює систему формальної освіти держави. Таким чином, програми формальної освіти визнаються як такі відповідними національними органами управління освітою або еквівалентними установами, зокрема будь-якими інституціями у співпраці з національними чи регіональними органами управління освітою. Формальна освіта переважно стосується освіти, яка здобувається до першого виходу людини на ринок праці або у віці, коли здобуття освіти у нормі вважається основним видом її діяльності. Професійна освіта, освіта осіб з особливими потребами і окремі складові освіти дорослих часто визнають як складові системи формальної освіти.
Неформальна освіта – це освіта, що інституціолізована, навмисна і спланована суб’єктом освітньої діяльності. Визначальна характеристика неформальної освіти полягає у тому, що вона є додатком, альтернативою та/або доповненням до формальної освіти у процесі навчання людини протягом всього життя. Часто вона запроваджується для того, щоб гарантувати право на доступ до освіти для всіх. Вона призначена для осіб будь-якого віку, але не обов’язково передбачає неперервний шлях здобуття освіти. Зокрема, це можуть бути короткотермінові програми та/або програми низької інтенсивності, що надаються у вигляді коротких курсів, майстер-класів та семінарів. Неформальна освіта зазвичай веде до отримання кваліфікацій, що не визнаються як формальні відповідними національними органами управління освітою, або взагалі не передбачає надання кваліфікацій. Неформальна освіта може охоплювати програми, що сприяють грамотності дорослих і молоді, освіту для дітей, що не відвідують школу, формують життєві та робочі навички, спрямовані на соціальний або культурний розвиток.

Інформальна освіта – це форми здобуття освіти, що є навмисними або свідомими, але не інституціолізованими. Вони менш організовані та структуровані, ніж формальна і неформальна освіта. Інформальна освіта може охоплювати освітню діяльність, що відбувається в сім`ї, на робочому місці, у локальній спільноті та повсякденному житті на самостійно, сімейно або соціально спрямованій основі.

11.08.2017

Правила для батьків першокласників

  1. Зберігайте спокій і впевненість в тому, що все буде добре. Звичайно, кожна мама чи тато хвилюються за свою дитину, особливо в такий відповідальний момент – перший раз в перший клас. Але пам’ятайте, що саме своїм настроєм і своїми думками, ми формуємо у дитини установку на майбутнє навчання в школі. Тому намагайтесь продемонструвати дитині свою впевненість в тому, що все буде добре, свій спокій і віру в сина/дочку. Ні в якому разі не лякайте дитину школою, стримуйте свої побоювання і острахи. Просто вірте в свою дитину і сприймайте її такою, як вона є.
  2. Формуйте позитивне ставлення до школи і вчителів, але водночас будьте чесними.Не варто ідеалізувати школу, говорячи, що там буде безмежно весело, цікаво, захоплююче. Слід говорити правду про можливі труднощі, про необхідність слухати вчителя, виконувати інструкції, які інколи не подобаються. Але обов’язково переконуйте дитину в тому, що все буде добре, що вона справиться, зможе знайти те, що їй до душі, знайде друзів і отримає радість від пізнання нового.
  3. Завжди позитивно відзивайтеся про школу і вчителів. Діти в такому віці все ще дуже залежні від батьківської думки. Вони складають свою думку, своє враження про щось нове (в даному випадку про школу) на основі висловлювань і ставлень батьків. Тому, якщо ви хочете, щоб вчитель став авторитетом для вашого першокласника, ніколи не говоріть поганого про нього при дитині. Це сприятиме гарній поведінці дитини в школі і додасть мотивації до навчання.
  4. Уникайте додаткових стресів і навантажень. Ніколи не відправляйте дитину одночасно в перший клас і якусь секцію або гурток. Початок навчання у школі і так є серйозним стресом для 6-7-річних дітей. Тому, якщо заняття спортом і музикою здаються вам необхідною частиною виховання вашої дитини, почніть водити її туди за рік до початку навчання або після того, як диина адаптується. Повноцінний відпочинок на цьому етапі дуже важливий. Тому нехай дитина проводить більше вільного часу на свіжому повітрі, граючись з друзями.
  5. Слідкуйте за режимом дня і повноцінним харчуванням. Розпорядок дня, який не змінюється, допоможе дитині швидше адаптуватися до нових умов. Якщо ваш першокласник – шестирічка, то бажаний і денний сон хоча б на одну годину. Особливо зверніть увагу на харчування дитини. У її раціоні повинні бути присутніми білки (м’ясо, риба, сир, яйця), молочні продукти, вершкове і рослинне масло, свіжі овочі і фрукти, соки. Організм зараз як ніколи потребує додаткової енергії, адже справитися і пристосуватися до нових умов – досить серйозне завдання.
  6. Будьте особливо уважними до почуттів дитини в перші місяці. Не пропускайте труднощі, які можливо, виникнуть у дитини. Слухайте сина/дочку, говоріть про школу, про події, про почуття. Намагайтеся разом знаходити шляхи, розповідайте про себе в шкільні роки. Будьте з дитиною більш терплячими і чуйними, щоб вона відчувала спокій і підтримку вдома.

02.08.2017

Заповнення журналів 1 4 класи

  1. 1. Методичні рекомендації щодо заповнення Класного журналу для 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації розроблено відповідно до окремих положень Інструкції щодо заповнення Класного журналу для 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів (далі Інструкція), затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 08.04.2015 № 412 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 квітня 2015 р. за № 472/26917. Усі загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності мають дотримуватися зазначених в Інструкції вимог щодо заповнення Класного журналу (далі-журнал) для початкової школи. Відповідно до пункту Інструкції перелік навчальних предметів інваріантної та варіативної складових здійснюється відповідно до робочого навчального плану. Якщо для вивчення окремих предметів клас ділиться на групи, то для кожної з них у журналі відводять окремі сторінки і після назви предмета у дужках записують номер групи (І група; ІІ група). Дана вимога стосується й уроків навчання грамоти. Зауважимо, що навчання грамоти (читання і письма), як один навчальний предмет у кожній групі проводить один учитель (таблиця 1). Таблиця 1. Перелік навчальних предметів для запису назв у класному журналі Клас Назва предмета інваріантної складової навчального плану Особливості запису 1 Навчання грамоти (мова навчання: українська, мови національних меншин) Зазначається мова навчання. На читання і письмо окремі сторінки не відводяться. Якщо клас поділяється на групи, у дужках записується номер групи 1-4 Українська мова Зазначається у школах з навчанням мовами національних меншин. Якщо клас поділяється на групи, у дужках записується номер групи 2-4 Мова навчання (у ЗНЗ з іншими мовами навчання) Зазначається мова навчання. Якщо клас поділяється на групи, у дужках записується номер групи 2-4 Літературне читання У дужках вказується мова для шкіл з навчанням мовами національних меншин. 1-4 Іноземна мова (у тому числі мова національних меншин, що вивчається як предмет) У дужках вказується мова. Якщо клас поділяється на групи, у дужках записується номер групи 1-4 Математика 1-4 Природознавство 3-4 Я у світі 1-4 Музичне мистецтво
  2. 2. 1-4 Образотворче мистецтво 1-4 Трудове навчання 2-4 Інформатика Якщо клас поділяється на групи, у дужках записується номер групи 1-4 Фізична культура 1-4 Основи здоров’я Назва предмета варіативної складової навчального плану 1-4 Вказується назва обраного курсу У дужках зазначається: варіативна складова 1-4 Облік проведення навчальних екскурсій …………………………………. Зазначається зміст, форма організації (екскурсія, проект тощо), дата і кількість годин проведення навчальних екскурсій, навчальної практики На виконання пункту 36 Інструкції подається (таблиця 2) орієнтовний розподіл кількості сторінок для навчальних предметів інваріантної та варіативної складових робочого навчального плану загальноосвітнього навчального закладу (з урахуванням окремих сторінок для кожної групи при вивченні окремих предметів, якщо клас поділяється на групи). Таблиця 2 Орієнтовний розподіл сторінок у класному журналі для навчальних предметів інваріантної складової навчального плану Клас Навчальні предмети Кількість годин Орієнтовна кількість сторінок у журналі 1 Навчання грамоти 7 16 розворотів 2–4 Українська мова 4/3 та 11 розворотів 1-4 Українська мова (у ЗНЗ з іншими мовами навчання) 3/4 8-9 розворотів 2–4 Літературне читання 3/4 11 розворотів 2–4 Іноземна мова 2 6 розворотів 1–4 Математика 4 9 розворотів 1–4 Природознавство 2 6 розворотів 3–4 Я у світі 1 3 розвороти (6 сторінок) 1–4 Музичне мистецтво 1 3 розвороти (6 сторінок) 1–4 Образотворче мистецтво 1 3 розвороти (6 сторінок) 1–4 Мистецтво 2 6 розворотів (12 сторінок) 1–4 Трудове навчання: 1 3 розвороти (6 сторінок) 2-4 Інформатика 1 3 розвороти (6 сторінок) 1–4 Фізична культура 3 9 розворотів 1–4 Основи здоров’я 1 3 розвороти (6 сторінок)
  3. 3. Відповідно до пункту 11 Інструкції щодо відвідування занять, учитель відмічає кількість уроків (годин), пропущених кожним учнем і несе відповідальність за достовірність цієї інформації. Фіксація навчальних досягнень учнів у журналі здійснюється відповідно до Орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти (наказ МОН України від 21.08.2013 № 1222) та Інструктивно-методичних матеріалів щодо контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів початкових класів загальноосвітніх навчальних закладів (лист МОН України від 28.01.2014 №1/9-74). Навчальна діяльність учнів під час навчальних екскурсій, передбачених календарно-тематичним планом, інших форм організації навчання (проектів, дослідів тощо), що фіксуються на сторінках журналу, відведених на відповідний предмет, оцінюється згідно з критеріями оцінювання. Відповідно до пункту 17 усі бали, які виставляються учителем до журналу, дублюються у щоденники учнів або повідомляються батькам у інший спосіб (через СМС, індивідуальний доступ до сторінки учня на сайті школи тощо) того самого дня. Згідно: з пунктом 20 для контрольних робіт ведуться окремі зошити; з пунктом 21 результати контрольних робіт, що проводились за розпорядженням директора навчального закладу чи органу управління освіти під час інспектування навчального закладу можуть ураховуватися при виставленні підсумкових балів за семестр, проте вони не є визначальними. У випадках, коли перевірку здійснює не вчитель даного класу (перевіряюча особа, що має на це право), то результати оцінювання такої роботи не впливають на підсумковий бал. На виконання пункту 23 кількість тематичних блоків для оцінювання визначається учителем залежно від кількості годин на тиждень та логічної завершеності теми (орієнтовно: 1 год – 2 тематичних оцінювання за семестр, 2- 3 год – 3-4 тематичних оцінювання, 4 год – 4-5 тематичних оцінювання тощо). Тематичний бал виставляється з урахуванням балів усіх поточних та перевірних робіт із певної теми (підтеми) і записується у колонці журналу без дати з позначкою: Тема. Згідно з пунктом 24 бал за семестр виводиться на основі тематичних балів з урахуванням динаміки рівня навчальних досягнень учня (учениці) і виставляється у колонці журналу з позначкою: І семестр (ІІ семестр) не пізніше ніж за 3 дні до кінця певного семестру. Семестрова контрольна робота як окремий вид підсумкової роботи не проводиться. Відповідно до пункту 25 у 4 класах загальноосвітніх навчальних закладів підсумкові контрольні роботи з української мови (мови навчання), літературного читання та математики як форми державної підсумкової атестації мають певні особливості фіксації результатів у журналі. На правій сторінці журналу у розділі «Тема» здійснюється запис «Державна підсумкова атестація».
  4. 4. Бали, одержані учнями за підсумкову контрольну роботу з предметів, які підлягають державній підсумковій атестації виставляються у журналі в окремій колонці з написом ДПА без зазначення дати після колонки з балами за рік. У разі, коли учень (учениця) звільнений (-а) від ДПА за рішенням педагогічної ради, у журналі у цій колонці робиться запис: зв. У випадках, якщо учень (учениця), який був з певних причин відсутній на підсумковій контрольній роботі рішенням педагогічної ради загальноосвітнього навчального закладу та відповідним наказом керівника навчального закладу їм надається право пройти атестацію в інший час і у журналі у відповідних колонках виставляється бал за ДПА. Оцінки за атестацію заносяться до Протоколу державної підсумкової атестації та відповідної шкільної документації (класних журналів, особових справ учнів (вихованців)), виставляються у табель навчальних досягнень (після закінчення початкової школи). Проводити додаткові перевірні роботи в усній чи письмовій формах з метою виставлення бала за державну підсумкову атестацію учнів початкової школи недоцільно. Відповідно до пункту 27 річний бал виставляється на основі семестрових балів з урахуванням динаміки рівня навчальних досягнень учня (учениці) і результатів підсумкової контрольної роботи, як правило, не пізніше ніж за 3 дні до закінчення навчального року. Бали, виставлені за ДПА не враховуються при виставленні річних балів. Річний бал є підсумковим. Окрема колонка для підсумкового бала не відводиться. Корегуючий бал за всі види оцінювання не виставляється. Річні та семестрові бали, виставлені учителем у журнал заносять до табелів школярів (для учнів 2-4 кл.). Відповідно до пункту 38 Інструкції запис домашніх завдань рекомендується здійснювати таким чином: с. 10-12, прочитати і переказати оповідання; с. 27-29, вивчити напам'ять вірш, дібрати два прислів'я; с. 29 повторити правило; с. 30, виконати № 64; с. 67, виконати на вибір: І – № 124 різними способами, ІІ – № 125 тощо. Домашнє завдання не задається і відповідно не фіксується у журналі у 1 класах з усіх предметів навчального плану; у 2-4 класах з таких предметів інваріантної складової навчального плану: інформатика, основи здоров’я, фізична культура, образотворче мистецтво, музичне мистецтво, мистецтво і всіх предметів варіативної складової, а також з усіх предметів на вихідні (з п’ятниці на понеділок), святкові та канікулярні дні).
  5. 5. ЗРАЗКИ ВЕДЕННЯ СТОРІНОК КЛАСНОГО ЖУРНАЛУ З НАВЧАЛЬНИХ ПРЕДМЕТІВ Українська мова та інші мови навчання Українська мова. Навчання грамоти* 1 клас, І семестр (ліва сторінка) № Число, місяць Прізвище та ім’я Ісеместр 01/09 ../09 ../09 30/09 01/10 ../10 ../10 30/10 01/11 ../11 ../11 30/11 01/12 ../12 ../12 27/12 1. зар. 2. зар. ... зар. 30 зар. *Уроки читання і письма записують на одній сторінці «Українська мова. Навчання грамоти» послідовно, відповідно до розкладу. Українська мова. Навчання грамоти 1 клас, І семестр (права сторінка) № Дата Зміст .../10 Звук [в]. Позначення його буквами В, в («ве») ../10 Письмо рядкової букви в («ве»), складів, слів із нею .../10 ….. (Аналогічно записується тема уроку згідно з календарним планом) 5
  6. 6. Українська мова. Навчання грамоти* 1 клас, ІІ семестр (ліва сторінка) № Число, місяць Прізвище та ім’я Спис.(гра- мотність) Спис.(граф. навички) Читання ІІсеместр Рік ../01 31/01 01/02 ../02 30/02 01/03 ../03 01/04 ../04 01/05 ../05 12/05 ../05 1. зар. зар. зар. зар. зар. 2. зар. зар. зар. зар. зар. ... зар. зар. зар. зар. зар. 30 зар. зар. зар. зар. зар. зар. зар. зар. зар. зар. *Уроки читання і письма записують на одній сторінці «Українська мова. Навчання грамоти» послідовно, відповідно до розкладу. Українська мова. Навчання грамоти 1 клас, ІІ семестр (права сторінка) № Дата Зміст .../05 Тема уроку згідно з календарним планом 12/05 Контрольна робота: списування .../05 Тема уроку згідно з календарним планом ../05 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: читання вголос * .../05 Тема уроку згідно з календарним планом * Оскільки «Контрольна робота: читання вголос» передбачає індивідуальну перевірку навички читання учнів, то назву цього виду контролю записують у зміст усіх уроків, на яких здійснювався такий контроль, допоки не буде перевірено останнього учня (ученицю). 6
  7. 7. Українська мова 2 клас, І семестр (ліва сторінка) № Число, місяць Прізвище та ім’я Зошит Мовнатема* Тема Зошит Аудіювання Зошит Діалог Диктант Тема Мовнатема* Тема Спис.(гра- мотність) Спис.(граф. навички) Зошит Ісеместр ../09 30/09 ../10 ../10 ../10 30/10 01/11 ../11 ../11 30/11 01/12 ../12 ../12 ../12 ../12 ../12 ../12 ../12 ../12 30/12 1. 2. ... 30 *У колонці «Мовна тема» записують бали за контрольну роботу з мовної теми. Українська мова 2 клас, І семестр (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../10 Тема уроку згідно з календарним планом 12/10 Контрольна робота з мовної теми «Назва теми» .../10 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../11 Тема уроку згідно з календарним планом .../11 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: аудіювання. Автор. «Назва твору». .../11 Тема уроку згідно з календарним планом .../11 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: складання діалогу* .../12 Контрольна робота: диктант «Назва диктанту» .../12 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу 12/12 Контрольна робота з мовної теми «Назва теми» .../12 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../12 Контрольна робота: списування .../12 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу * Оскільки «Контрольна робота: складання діалогу» передбачає індивідуальну перевірку, то назву цього виду контролю записують у змісту усіх уроків, на яких здійснювався такий контроль, доти, допоки не буде перевірено останнього учня (ученицю). 7
  8. 8. Українська мова 2 клас, ІІ семестр (ліва сторінка) № Число, місяць Прізвище та ім’я Зошит Мовнатема* Тема Зошит Диктант Тема Зошит Аудіювання Уснийпереказ Зошит Мовнатема* Тема Диктант Тема Спис.(гра- мотність) Спис.(граф. навички) Зошит ІІсеместр Рік ../0130/01 01/02 ../02 ../02 ../02 28/02 01/03 ../03 ../03 ../03 ../04 ../04 ../05 ../05 ../05 ./05 ../05 ../05 ../05 ../05 1. 2. ... 30. *У колонці «Мовна тема» записують бали за контрольну роботу з мовної теми. Українська мова 2 клас, ІІ семестр (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../01 Тема уроку згідно з календарним планом .../02 Контрольна робота з мовної теми «Назва теми» .../02 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../03 Контрольна робота:диктант .../03 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу .../04 Тема уроку згідно з календарним планом .../04 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: аудіювання .../04 Тема уроку згідно з календарним планом .../04 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: усний переказ* .../05 Контрольна робота з мовної теми «Назва теми» .../05 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Контрольна робота: диктант .../05 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу .../05 Контрольна робота: списування .../05 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу * Оскільки «Контрольна робота: усний переказ» передбачає індивідуальну перевірку, то назву цього виду контролю записують у зміст усіх уроків, на яких здійснювався такий контроль, доти, допоки не буде перевірено останнього учня (ученицю). 8
  9. 9. Українська мова 3 клас, І семестр (ліва сторінка) № Число, місяць Прізвище та ім’я Диктант Зошит Тема Мовна тема* Тема Зошит Аудіювання Зошит Диктант Тема Діалог Мовна тема* Тема Спис.(гра- мотність) Спис.(граф. навички) Зошит Ісеместр …/09 …/09 30/09 ../10 ./10 ../10 30/10 ./1118/11 30/11 01/11 ./11 ./11 ./12 ./12 ./12 ./12 ./12 ./12 30/12 1. 2. … 30. *У колонці «Мовна тема» записують бали за контрольну роботу з мовної теми. Українська мова 3 клас, І семестр (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../09 Тема уроку згідно з календарним планом .../09 Контрольна робота: диктант .../09 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу .../10 Тема уроку згідно з календарним планом .../10 Контрольна робота з мовної теми «Назва теми» .../10 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../11 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: аудіювання .../11 Тема уроку згідно з календарним планом .../12 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: складання діалогу* .../12 Контрольна робота: диктант .../12 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу 12/12 Контрольна робота з мовної теми «Назва теми» .../12 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../12 Контрольна робота: списування .../12 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу * Оскільки «Контрольна робота: складання діалогу» передбачає індивідуальну перевірку, то назву цього виду контролю записують у зміст усіх уроків, на яких здійснювався такий контроль, доти, допоки не буде перевірено останнього учня (ученицю). 9
  10. 10. Українська мова 3клас, ІІ семестр (ліва сторінка) *У колонці «Мовна тема» записують бали за контрольну роботу з мовної теми. Українська мова 3 клас, ІІ семестр (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../01 Тема уроку згідно з календарним планом .../02 Контрольна робота з мовної теми «Назва теми» .../02 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу .../03 Тема уроку згідно з календарним планом .../03 Контрольна робота: диктант .../03 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу .../04 Тема уроку згідно з календарним планом .../04 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: аудіювання .../04 Тема уроку згідно з календарним планом .../04 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: усний твір* .../04 Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Контрольна робота з мовної теми «Назва теми» .../05 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу .../05 Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Контрольна робота: письмовий переказ .../05 Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Контрольна робота: диктант .../05 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу .../05 Контрольна робота: списування .../05 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу * Оскільки «Контрольна робота: усний твір» передбачає індивідуальну перевірку, то назву цього виду контролю записують у зміст усіх уроків, на яких здійснювався такий контроль, доти, допоки не буде перевірено останнього учня (ученицю). № Число, місяць Прізвище та ім’я Зошит Мовнатема* Тема Зошит Диктант Тема Зошит Аудіювання Уснийпереказ Зошит Мовнатема* Тема Письмовийпереказ Диктант Тема Спис.(гра- мотність) Спис.(граф. навички) Зошит ІІсеместр Рік ../0130/01 01/02 ../02 ../02 ../02 28/02 01/03 ../03 ../03 ./03 ../04 ../04 ../05 ../05 ../05 …/05 ./05 ./05 ./05 ../05 ../05 ../05 ../05 1. 2. ... 30. 10
  11. 11. Українська мова 4 клас, І семестр (ліва сторінка) № Число, місяць Прізвище та ім’я Диктант Зошит Тема Мовна тема* Тема Зошит Аудіювання Зошит Диктант Тема Діалог Мовна тема* Тема Письмовий переказ Спис.(гра- мотність) Спис.(граф. навички) Зошит Ісеместр …/09 …/09 30/09 ../10 ./10 ../10 30/10 ./1118/11 30/11 01/11 ./11 ./11 ./12 ./12 ./12 ./12 ./12 ./12 ./12 ./12 30/12 1. 2. … 30. *У колонці «Мовна тема» записують бали за контрольну роботу з мовної теми. Українська мова 4 клас, І семестр (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../09 Тема уроку згідно з календарним планом .../09 Контрольна робота: диктант .../09 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу .../10 Тема уроку згідно з календарним планом .../10 Контрольна робота з мовної теми «Назва теми» .../10 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../11 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: аудіювання. Автор. «Назва твору». .../11 Тема уроку згідно з календарним планом .../12 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: складання діалогу* .../12 Контрольна робота: диктант .../12 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу 12/12 Контрольна робота з мовної теми «Назва теми» .../12 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу .../05 Контрольна робота: письмовий переказ .../05 Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../12 Контрольна робота: списування .../12 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу * Оскільки «Контрольна робота: складання діалогу» передбачає індивідуальну перевірку, то назву цього виду контролю записують у зміст усіх уроків, на яких здійснювався такий контроль, доти, допоки не буде перевірено останнього учня (ученицю). 11
  12. 12. Українська мова 4 клас, ІІ семестр (ліва сторінка) *У колонці «Мовна тема» записують бали за контрольну роботу з мовної теми. Українська мова 4 клас, ІІ семестр (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../01 Тема уроку згідно з календарним планом .../02 Контрольна робота з мовної теми «Назва теми» .../02 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу .../03 Тема уроку згідно з календарним планом .../03 Контрольна робота: диктант .../03 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу .../04 Тема уроку згідно з календарним планом .../04 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: аудіювання. Автор. «Назва твору». .../04 Тема уроку згідно з календарним планом .../04 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: усний твір* .../04 Тема уроку згідно з календарним планом .../04 Контрольна робота з мовної теми «Назва теми» .../04 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу .../04 Тема уроку згідно з календарним планом .../04 Контрольна робота: письмовий твір .../04 Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Контрольна робота: диктант № Число, місяць Прізвище та ім’я Зошит Мовнатема* Тема Зошит Диктант Тема Зошит Аудіювання Уснийтвір Зошит Мовнатема* Тема Письмовийтвір Диктант Тема Спис.(гра- мотність) Спис.(граф. навички) Зошит ІІсеместр Рік ДПА ../0130/01 ../02 ../02 ../02 28/02 01/03 ../03 ../03 ./03 ../04 ../04 ../05 ../05 ../05 …/05 ./05 ./05 ./05 ../05 ../05 ../05 1. 2. ... 30. 12
  13. 13. .../05 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу 10/05 Контрольна робота: списування .../05 Аналіз контрольної роботи. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу .../05 Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Підсумкова контрольна робота. Державна підсумкова атестація .../05 Тема уроку згідно з календарним планом * Оскільки «Контрольна робота: усний твір» передбачає індивідуальну перевірку, то назву цього виду контролю записують у зміст усіх уроків, на яких здійснювався такий контроль, доти, допоки не буде перевірено останнього учня (ученицю). 13
  14. 14. Літературне читання 3 клас, І семестр (ліва сторінка) № Число, Місяць Прізвище та ім’я Напам’ять Тема* Тема* Напам’ять Тема* Читання мовчки** Тема* Читання вголос Ісеместр …/09 30/09 …/10 ./10 …/10 30/10 ./1118/11 30/11 01/11 ./11 ./12 ./12 ./12 ./12 ./12 ./12 30/12 1. 2. … 30. *З предмета «Літературне читання» тематичний бал виставляється за підсумками роботи за розділом. ** Навичка читання мовчки (розуміння тексту) проводиться у формі самостійної контрольної роботи, що має навчальний характер і балами не оцінюється. Літературне читання 3 клас, І семестр (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../09 Тема уроку згідно з календарним планом .../10 Тема уроку згідно з календарним планом. Підсумковий урок з теми «Назва теми». Тематичне оцінювання ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../11 Самостійна письмова робота (розуміння тексту, прочитаного мовчки). Автор. «Назва твору» ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../12 Тема уроку згідно з календарним планом. Контроль навички читання вголос (технічна сторона)* .../12 Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом * Оскільки «Контроль навички читання вголос (технічна сторона)» передбачає індивідуальну перевірку, то назву цього виду контролю записують у зміст усіх уроків, на яких здійснювався такий контроль, доти, допоки не буде перевірено останнього учня (ученицю). 14
  15. 15. Літературне читання 3 клас, ІІ семестр (ліва сторінка) № Число, місяць Прізвище та ім’я Напам’ять Тема* Напам’ять Тема* Напам’ять Тема* Тема* Читаннявголос Читання мовчки** ІІсеместр Рік ../01 30/01 ./01 ./02 ../02 ../03 ../03 ../03 ../04 ../04 ../04 ../04 ../04 ../05 ./05 ../05 ../05 30/05 1. 2. … 30. *З предмета «Літературне читання» тематичний бал виставляється за підсумками роботи за розділом. ** Навичка читання мовчки (технічна сторона і розуміння тексту) проводиться у формі підсумкової контрольної роботи. Літературне читання 3 клас, ІІ семестр (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../09 Тема уроку згідно з календарним планом .../10 Тема уроку згідно з календарним планом. Підсумковий урок з теми «Назва теми». Тематичне оцінювання ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../11 Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../12 Тема уроку згідно з календарним планом. Контроль навички читання вголос* Автор «Назва твору». .../12 Підсумкова контрольна робота: читання мовчки (технічна сторона і розуміння тексту). Автор «Назва твору» ../... Тема уроку згідно з календарним планом * Оскільки «Контроль навички читання вголос (технічна сторона)» передбачає індивідуальну перевірку, то назву цього виду контролю записують у зміст усіх уроків, на яких здійснювався такий контроль, доти, допоки не буде перевірено останнього учня (ученицю). 15
  16. 16. Літературне читання 4 клас, І семестр (ліва сторінка) № Число, місяць Прізвище та ім’я Напам’ять Тема* Напам’ять Тема* Напам’ять Тема* Тема* Читання вголос Читання мовчки** Ісеместр ../0930/09 ./10 ../10 ../10 22/10 ../11 ../11 ../11 ../11 ../12 ../12 ../12 ./12 ../12 ../12 ../12 ../12 1. 2 ... 30. *З предмета «Літературне читання» тематичний бал виставляється за підсумками роботи за розділом. ** Навичка читання мовчки (технічна сторона і розуміння тексту) проводиться у формі підсумкової контрольної роботи. Літературне читання 4 клас, І семестр (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../09 Тема уроку згідно з календарним планом .../10 Тема уроку згідно з календарним планом. Підсумковий урок з теми «Назва теми». Тематичне оцінювання ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../11 Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../12 Тема уроку згідно з календарним планом. Контроль навички читання вголос* Автор «Назва твору». ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../12 Підсумкова контрольна робота: читання мовчки (технічна сторона і розуміння тексту). Автор «Назва твору» ../... Тема уроку згідно з календарним планом * Оскільки «Контроль навички читання вголос (технічна сторона)» передбачає індивідуальну перевірку, то назву цього виду контролю записують у зміст усіх уроків, на яких здійснювався такий контроль, доти, допоки не буде перевірено останнього учня (ученицю). 16
  17. 17. Літературне читання 4 клас, ІІ семестр (ліва сторінка) № Число, місяць Прізвище та ім’я Напам’ять Тема* Напам’ять Тема* Читаннямовчки Тема* Тема* Читаннявголос ІІсеместр Рік ДПА ../01 30/01 ../01 ../02 ../02 ../02 01/03 ../03 ./03 ../04 01/04 ../04 ../04 ../04 ../05 ../05 ../05 30/05 1. 2. ... 30. *З предмета «Літературне читання» тематичний бал виставляється за підсумками роботи за розділом. Літературне читання 4 клас, ІІ семестр (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../01 Тема уроку згідно з календарним планом .../02 Тема уроку згідно з календарним планом. Підсумковий урок з теми «Назва теми». Тематичне оцінювання ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../04 Контроль навички читання мовчки (технічна сторона і розуміння тексту). Автор «Назва твору» ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Тема уроку згідно з календарним планом. Контроль навички читання вголос*. Автор. «Назва твору» ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Підсумкова контрольна робота. Державна підсумкова атестація ../... Тема уроку згідно з календарним планом * Оскільки «Контроль навички читання вголос (технічна сторона)» передбачає індивідуальну перевірку, то назву цього виду контролю записують у зміст усіх уроків, на яких здійснювався такий контроль, доти, допоки не буде перевірено останнього учня (ученицю). 17
  18. 18. Іноземна мова 2 (3, 4) клас, ІІ (І)* семестр (ліва сторінка) 4 клас, ІІ семестр (ліва сторінка) * *Аналогічні записи роблять у І семестрі. Іноземна мова 2 (3, 4) клас, ІІ (І) семестр (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../01 Тема уроку згідно з календарним планом .../02 Тема уроку згідно з календарним планом. Підсумковий урок з теми «Назва теми». Тематичне оцінювання ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: аудіювання ../05 Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: говоріння .../05 Тема уроку згідно з календарним планом ../05 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: письмо .../05 Тема уроку згідно з календарним планом ../05 Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: читання .../05 Тема уроку згідно з календарним планом № Число, місяць Прізвище та ім’я Зошит Тема Зошит Тема Зошит Зошит Тема Аудіювання Говоріння Письмо Читання Зошит ІІсеместр Рік ../0130/01 ../02 ../02 28/02 01/03 ../03 ../03 ../04 ../04 ../05 ../05 …/05 ./05 ./05 ../05 ../05 ../05 ../05 ../05 ../05 1. 2. ... 30. 18
  19. 19. Математика 2 (3) клас, ІІ (І)*семестр (ліва сторінка) № Число, місяць Прізви ще та ім’я Зошит Контрольна робота Тема Зошит Зошит Контрольна робота Тема Усніобч. Контрольна робота Тема Зошит Контрольна робота Тема Зошит ІІсеместр Рік ../01 30/01 ../02 ../02 28/02 ../03 ../04 ../04 ../04 ../04 ../04 ../04 ../04 ../05 ../05 ../05 ../05 ../05 1. 2. ... 30. * Аналогічні записи роблять у І семестрі. Математика 2 (3) клас, ІІ семестр (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../01 Тема уроку згідно з календарним планом .../02 Контрольна робота Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../03 Контрольна робота Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: усні обчислення (математичний диктант) Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом Тема уроку згідно з календарним планом .../04 Контрольна робота Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Контрольна робота Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом 19
  20. 20. Математика 4клас, ІІ семестр (ліва сторінка) № Число, місяць Прізвище та ім’я Зошит Контрольна робота Тема Зошит Зошит Контрольна робота Тема Усніобч. Контрольна робота Тема Зошит Контрольна робота Тема Зошит ІІсеместр Рік ДПА ./01 ../02 ../02 ../02 ../02 ../03 ../04 ../04 24/04 ../04 ../04 ../04 ../04 ./05 ../05 ../05 ../05 ../05 1. 2. ... Математика 4 клас, ІІ семестр (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../01 Тема уроку згідно з календарним планом .../02 Контрольна робота Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../03 Контрольна робота Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом Тема уроку згідно з календарним планом. Контрольна робота: усні обчислення (математичний диктант) Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом Тема уроку згідно з календарним планом .../04 Контрольна робота Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Підсумкова контрольна робота. Державна підсумкова атестація Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом 20
  21. 21. Природознавство. 2 (3, 4) клас. Я у світі. 3 (4) клас* І, ІІ семестри (ліва сторінка) № Число, місяць Прізвище та ім’я Контр.робота Тема Контр.робота Тема Контр.робота Тема . ІІсеместр Рік ../0 ../01 ../01 ../02 ../02 ../02 ../02 ../02 ../03 ../03 ../02 ../04 ../04 ../04 ../05 ../02 ../05 ../05 ../05 1. … 30. *З предмета «Я у світі» мають бути 2 контрольні роботи. Природознавство. 2 (3, 4) клас. Я у світі. 3 (4) клас) І, ІІ семестри (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../01 Тема уроку згідно з календарним планом .../02 Тема уроку згідно з календарним планом Контрольна робота Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../03 Тема уроку згідно з календарним планом Контрольна робота Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом Тема уроку згідно з календарним планом .../04 Тема уроку згідно з календарним планом Контрольна робота Аналіз контрольної роботи. Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Тема уроку згідно з календарним планом 21
  22. 22. Трудове навчання. 2 (3, 4) клас. І, ІІ семестри (ліва сторінка) № Число, місяць Прізвище та ім’я Тема Тема ІІсеместр Рік ../01 ../01 ../01 ../02 ../02 ../02 ../02 ../02 ../03 ../03 ../04 ../04 ../04 ../04 ../05 ../05 ../05 ../05 1. ... 30. Трудове навчання. 2 (3, 4) клас. І, ІІ семестри (права сторінка) № Дата Зміст Домашнє завдання .../01 Тема уроку згідно з календарним планом .../02 Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом .../03 Тема уроку згідно з календарним планом ../... Тема уроку згідно з календарним планом Тема уроку згідно з календарним планом .../04 Тема уроку згідно з календарним планом .../05 Тема уроку згідно з календарним планом 22
  23. 23. Зведений облік досягнень у навчанні учнів 2 - 4 класів № з/п Прізвище, ім'я та по батькові учня (учениці) Бали Інваріантна складова Варіативна складова Рішення педагогічної ради (дата і номер) про результати досягнень у навчанні учня Навчанняграмоти Українськамова Українськамова (уЗНЗзіншими моваминавч.) Літературнечитання Іноземнамова Математика Природознавство Яусвіті Музичнемистецтво Образотворче мистецтво Трудовенавчання Інформатика Інформатика Фізичнакультура Основиздоров'я 1. Бабій Ярослав Олександрович І семестр 9 10 9 8 10 10 10 зар. зар. 12 зар. зар. зар. зар. зар. зар. зар. Переведено до 5 класу. Протокол від 29.05.15 № 97 ІІ семестр 10 11 10 9 10 11 11 зар. зар. 12 зар. зар. зар. зар. зар. зар. зар. Державна підсумкова атестація зв. зв. зв. Рік 10 11 10 9 10 11 11 зар. зар. 12 зар. зар. зар. зар. зар. зар. зар. 2. Горгош Антон Олексійович І семестр 11 12 10 11 12 11 11 зар. зар. 12 зар. зар. зар. зар. зар. зар. зар. Переведено до 5 класу. Нагороджено Похвальним листом. Протокол від 29.05.15 № 97 ІІ семестр 12 12 11 11 12 11 11 зар. зар. 12 зар. зар. зар. зар. зар. зар. зар. Державна підсумкова атестація 12 12 12 Рік 12 12 11 11 12 11 11 зар. зар. 12 зар. зар. зар. зар. зар. зар. зар. 23
  24. 24. 24

13.07.2017

                                                Матеріали до першого уроку
                                                ДІТИ ЄДНАЮТЬ УКРАЇНУ
                            (тренінг для учнів 3 класу та членів їх родин)
Мета.  Створити атмосферу доброти, взаєморозуміння, бажання служити українському народу, Батьківщині. Виявити у дітей, їхніх батьків найкращі риси характеру; не соромитися приймати допомогу від інших і бути ініціаторами добрих справ. Виховувати доброзичливість.
Обладнання. Переносна дошка. Маркери. Магніти. Предметні картки. Сонечки Милосердя із кольорового паперу. Кольоровий папір, картон, ножиці, клей, стрічки, шаблони, пластилін, бісер, степлер.
Місце проведення. Куточок мрій (по В. Сухомлинському)
Хід заняття
І. Організаційна частина (діти з родинами сидять у колі)
1) Психологічна гра «Комплімент»
- Минуло літо – чарівна пора. Ви всі підросли, змужніли, подорослішали. Станьмо і
скажімо один одному приємний комплімент.
2) Малюнок «Квітка душі»
- Уявіть, що ви навчилися бачити у людях тільки хороше. Згадайте близьку людину і
намалюйте квітку її душі. Намагайтеся намалювати стільки пелюстків, скільки
чеснот ви розгледіли у своїй близькій людині.
3) Колаж «Букет людських чеснот»
- Створіть букет найкращих рис характеру людей. Підберіть одне слово, яке
охарактеризує цей незвичайний букет.
ІІ. Основна частина (використання педагогічної інновації – скрайбінг)
- Тема першого уроку «Діти єднають Україну». Створимо скрайб-малюнок за
допомогою символів, малюнків, умовних позначок, що нас усіх може єднати.
1) Гра «Диво Єдності»
- Поділимося на групи-родини. Кожна група отримує картки із зображенням різних
предметів.
- Подумайте, люди яких професій спільно працювали, щоб виготовити цей предмет.
Презентації роботи груп-родин.
2) Творче завдання «Якщо бракує єдності»
- Розкажіть, що може статися з родиною, у якій немає єдності, у таких ситуаціях:
 хтось у родині тяжко захворів;
 у будинку необхідно робити ремонт;
 у родині немає грошей;
 діти не слухають дорослих;
 у родині з’явилася домашня тваринка.
3) Гра «Сонечко Милосердя»
- Розкажіть про милосердні вчинки (можуть висловлюватися і учні, і дорослі). За
кожну розповідь ви отримуєте подарунок – Сонечко Милосердя.
- Тепер Сонечко Милосердя хоче доторкнутися до вас і подарувати «свій
промінчик» (підійти до тих дітей, хто не прийняв участі у дискусії про милосердні
вчинки)..
- Як ви вважаєте, чи допоможе вам промінчик вирішити ваші проблеми? Як саме?
4) Малюнок «Сад Добрих Справ»
- Послухайте уважно приказки і прислів’я:
 Добро добром згадують;
 Добрим ділам все – добрий кінець;
 Доброму скрізь добре;
 Хто добре робить, тому зло не шкодить;
 Гляди, не забудь: людиною будь!
- Родини! Намалюйте дерево з плодами. Кожен плід на цьому дереві – якась добра
справа, яку мрієте зробити, або зробили.
Презентація малюнків.
- Посадимо сад добрих вчинків.
ІІІ. Рефлексія
1. Аналіз тренінгу
- Що, на вашу думку, означає вираз «діти єднають Україну»?
- Що означає служити Батьківщині?
- Що ви відчуваєте, коли робите щось для інших людей?
- Що ви відчуваєте, коли інші люди щось роблять для вас?
- Чи жертвували ви коли-небудь задля інших чимось таким, що для вас особливо
дороге?
2. Добровільна справа «Оберіг для рідної людини»
- Ми сказали багато приємних слів про людські чесноти, про служіння людям,
Батьківщині. Прийшла пора самим зробити добру справу. Родиною створіть і
подаруйте оберіг хорошій людині. (На столі є необхідні матеріали: ножиці, клей,
кольоровий папір, картон, бісер, кольорові нитки, стрічки, шаблони кружечків).
Урок закінчується даруванням оберегів один одному.
                                                             Список використаних джерел
1. Лопатіна О. О., Скребцова М. В. 50 уроків про чесноти для занять з дітьми
дошкільного й молодшого шкільного віку. Харків: Видавнича група «Основа», 2008,
237 с.
2. Третяк О. П. Виховання ціннісного ставлення до людини у молодших школярів.
Частина 1. – Х.: Вид. Група «Основа», 2013. – 248 с.
3. Патріотичне виховання у початкових класах [Електронний ресурс] – Режим
доступу: https://www.slideshare.net/alex_kishik/ss-55830751
4. Виховання патріотизму як основи національної свідомості молодших школярів
засобами сучасного уроку [Електронний ресурс] – Режим доступу:
http://teacher.at.ua/publ/vikhovannja_patriotizmu_jak_osnovi_nacionalnoji_svidomosti_m
olodshikh_shkoljariv_zasobami_suchasnogo_uroku/19-1-0-18513

09.05.2017


Марія БАРНА, канд. пед. наук,
доцент, завідувач кафедри,
Ольга ВОЛОЩЕНКО, старший викладач;
Олександра КОЗАК,старший  викладач,
кафедра педагогіки Львівського ОІППО

Орієнтовні зразки підсумкової контрольної роботи (ДПА)
 з літературного читання  ( 4 клас)
Контрольна робота № 1
Програмові вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів
Розділ програми
Опис вимог
(конкретизовані навчальні цілі)
Рівень навчальних досягнень учня
Номер відповідного завдання
Коло читання
визначає жанр прочитаного твору
початковий
1
Літературознавча пропедевтика
співвідносить прислів’я з основною думкою прочитаного твору
високий
6
пояснює, які події, пригоди трапилися з героями твору
середній
9
розуміє, які яскраві, влучні слова (речення) допомагають краще уявити, глибше зрозуміти стосунки між героями твору
середній
5
розуміє основний смисл описаних фактів, подій
середній
2
демонструє вміння знаходити у тексті слова (словосполучення), які допомагають краще уявити, глибше зрозуміти характери, вчинки персонажів
достатній
4
Досвід читацької діяльності
уміє знаходити і пояснювати істотні ознаки певних подій
достатній
3
розташовує пункти плану в правильній послідовності
середній
7
добирає власний заголовок до тексту
достатній
11
встановлює відповідність між словами і їхніми лексичними значеннями
високий
8
знаходить у тексті засоби художньої виразності
достатній
10
Розвиток творчої діяльності учнів на основі прочитаного
виконує творчі завдання до прочитаного
високий
12


Структура тесту і формати завдань
1. Контрольну роботу проводять у письмовій формі. Кожен учень отримує індивідуальний бланк із завданням.
2. Тестування триває 40 хв, з них 5 хв — організація класу, інструктаж учнів; 35 хв — виконання тестових завдань.
3. Контрольна робота передбачає такі формати тестових завдань:
а) завдання з вибором однієї правильної відповіді (1–6);
б) завдання на встановлення правильної послідовності (7);
в) завдання на встановлення відповідності (8);
г) відкриті завдання з короткою відповіддю (9–11);
ґ) відкриті завдання з розгорнутою відповіддю (12).

Як оцінити роботу

1. Правильне виконання завдань 1–6 оцінюють 1 балом.
2. Виконання завдань 7–11 оцінюють у межах 2 балів:
2 бали — завдання виконано правильно, дано повну ґрунтовну відповідь, правильно встановлено послідовність чи відповідність;
1 бал — завдання виконано частково, допущено неточності, відповідь не обґрунтована;
0 балів — учень виконав завдання неправильно чи не приступив до виконання завдання.
3. Виконання завдання 12 оцінюють у межах 4 балів. Ураховують: зміст (висловлення (обґрунтування) власної думки); логічність і послідовність викладу;   використання засобів художньої виразності у висловлюванні. Бали виставляють без урахування граматичних помилок.

Таблиця переведення набраних балів в оцінку
Кількість набраних балів
Оцінка
1
1
2–3
2
4–5
3
6–7
4
8–9
5
10
6
11–13
7
14–16
8
17
9
18
10
19
11
20
12
 І варіант
Прочитай текст.
Загублені рукавички
Товаришів у мене багато — у школі, в нашому класі й у сусідських дворах. Але найбільше дружу з Ігорем. Ми живемо в одному будинку й навчаємося в одному класі, і сидимо за однією партою.
Яка в нас дружба — судіть з такої пригоди.
Коли похолодало й випав сніг, Ігореві, щоб не мерзли руки, купили зелені вовняні рукавички, м’якенькі й теплі-теплі.
Я теж захотів такі самі. Мама купила й мені.
Одного разу на великій перерві ми кидалися сніжками. Як подзвонили на урок, припинили гру, вбігли в клас, глянули — а в нас обох немає по рукавичці. У мене лівої, в Ігоря — правої.
Наступної перерви майже всім класом шукали. Перерили в шкільному дворі геть увесь сніг і не знайшли.
— Ну, де вона пропала? — сумував Ігор. — Тепер удома будуть лаяти….
— І мене лаятимуть…. — журився я.
Після того вже й учителів мало слухали на уроках. Все думали про загублені рукавички і про те, як пояснити вдома, де вони поділися.
“А що, як віддати йому свою рукавичку? — раптом подумав я. — У нього ж права, в мене — ліва. Якраз і буде пара!..”
Авжеж, так і зроблю — віддам свою. Тоді вдома не узнають, що він загубив, і не лаятимуть. Але якщо вже віддавати Ігореві свою рукавичку, то треба, щоб і він про це не знав!..
Так і зробив. Наприкінці останнього уроку засунув тихцем рукавичку в Ігорів ранець, глибоко, на саме дно.
Однак вийшло непередбачене, довелося самому дивуватися.
Коли я вдома виклав на стіл зі свого ранця книжки та зошити, то разом з ними витягнув і зелену вовняну рукавичку. Спершу подумав, що ми з Ігорем переплутали ранці. Таке вже не раз було, бо вони однакові. Щоб остаточно переконатися в тому, подивився на зошити. Ні, зошити мої. Значить, не переплутали. А як же тоді в мій ранець потрапила оця рукавичка? Адже я добре пам’ятаю, що засовував її не у свій, а в Ігорів.
Стривай, стривай, рукавичка ж із правої руки! Тепер усе ясно… виявляється, Ігор теж хотів мене виручити й засунув у мій ранець свою рукавичку. От сміхота, от комедія!..
Хапаю рукавичку і мерщій до Ігоря. Тільки відчинив двері, відчиняються навпроти і його. Я тримаю зелену вовняну рукавичку, і у нього в руці така ж…

За Борисом Комаром

Виконай завдання.
І. Завдання 1– 6 з вибором однієї правильної відповіді
1. Визнач жанр твору.
А       казка
Б       оповідання
В       легенда 
2. У якому реченні описано пригоду, що сталася з персонажами твору?
А       “Ми живемо в одному будинку й навчаємося в одному класі, і сидимо за однією партою”.
Б       “Як подзвонили на урок, припинили гру, вбігли в клас, глянули, а в нас обох немає по рукавичці”.
В       “Все думали про загублені рукавички і про те, як пояснити вдома, де вони поділися”. 
3. Яку з ознак справжньої дружби продемонстрували дійові особи твору?
А       справжні друзі завжди готові прийти на допомогу
Б       справжні друзі вміють слухати
В       справжні друзі ніколи не змагаються 
4. Які слова тексту передають переживання хлопців через пригоду, що з ними сталася?
А       “…все думали про загублені рукавички”
Б       “…як пояснити вдома, де вони (рукавички) поділися”
В       “…засунув тихцем рукавичку в ранець” 
5. Обери рядок, у якому записано речення, що допомагає краще уявити стосунки між хлопцями.
А       “Ігор теж хотів мене виручити й засунув у мій ранець свою рукавичку”
Б       “Стривай, стривай, рукавичка ж із правої руки!”
В       “Після того вже й учителів мало слухали на уроках” 
6. Яке прислів’я найточніше виражає основну думку твору?
А       Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже
Б       Друзі пізнаються в біді
В       Дружба та братство — найбільше багатство

ІІ. Завдання 7 на встановлення правильної послідовності
7. Розташуй пункти плану твору в правильній послідовності.
1

2

3

4

5

6

А       Пошуки рукавичок.
Б       Як виручити друга?
В       Купили рукавички.
Г       Що знайшли хлопці в своїх ранцях?
Ґ       Зустріч хлопців на сходовому майданчику
Д       Загубили по рукавичці.

ІІІ. Завдання 8 на встановлення відповідності
8. Установи відповідність між словами і їхніми лексичними значеннями.
А       комедія
Б       тихцем
В       ранець
1       потай, непомітно, криючись
2       школярська сумка, яку носять на спині
3       драматичний твір з веселим, смішним сюжетом
А

Б

В



  
ІV. Відкриті завдання 9–11 з короткою відповіддю
9. Чому учні всього класу перерили в шкільному дворі увесь сніг?
___________________________________________________________________
10. Вибери з тексту три найвлучніші, на твою думку, слова, які використав автор для опису рукавичок, і запиши їх.
___________________________________________________________________
11. Запропонуй власний заголовок до прочитаного твору. Запиши його.
____________________________________________________________________ 
V. Відкрите завдання 12 з розгорнутою відповіддю
12. Як могли б розвиватися події, пов’язані з загубленими рукавичками, якби хлопці не були справжніми друзями? Свою думку обґрунтуй.
_________________________________________

ІІ варіант
Прочитай текст.
Велосипед для Катрусі
Тієї осені Катрусі купили велосипед. О, скільки щастя! У її старшого братика Дениса давно вже був великий, з рамою. Він часто возив на ній Катруську, коли батьки казали. А по своїй волі катати не хотів. Тож мрією дівчинки був свій, власний велосипед.
Що й казати, Катруська просто марила цією покупкою.
А тут уже наступного дня батьки привезли новенького, лискучого червоного велосипедика. Ох і щаслива була дівчинка — її мрія здійснилася!
Та тут нагодився братик і геть зіпсував настрій сестрі:
— Малече, ти спочатку навчися їздити на ньому!
— Синку, не ображай сестру, вона навчиться, обов’язково. Ти ж також колись не вмів, а потім навчився. Доню, ходімо вчитися!
Вони вийшли з квартири. Денис — за ними. Катруся вилізла на сидіння, яке тато підкрутив спеціально для неї, стиснула ручками кермо і поглядом тріумфатора обвела всіх навколо. Мовляв, от я сиджу на велосипеді — своєму, власному, а зараз поїду.
Як тільки тато відпустив велосипед, Катруська скрутила кермо і наїхала пряменько на дерево. Коли тато з Денисом добігли до місця пригоди, то знайшли там покарлючений велосипедик і Катрусю, яка сиділа на траві й тільки кліпала очима.
— Тату, відремонтуй, будь ласка, чимшвидше мого велосипедика, а то так ще й літо мине, а я не навчуся їздити, — тихо промовила Катруся.
За день велосипедика було відремонтовано, і Катруся продовжувала падати. Вона набивала синці й здирала лікті та коліна, доки не навчилася тримати кермо у правильному напрямку і не перехилятися набік. Словом, доки не навчилася їздити сама без підтримки.
З того великого дня вона майже не злізала зі свого залізного друга. І до подружок, і до бабусі, й до магазину на ньому їздила. Вона не тямила себе від щастя відтоді, як їй купили велосипед.
Та якось Денис прийшов додому дуже засмучений, бо зламав свого велосипеда — врізався в дерево.
— Не переживай! На моєму їздитимеш — поділимося якось.
Денис аж очі витріщив на сестру від подиву. Але відразу йому стало соромно, що от він колись не хотів катати Катрусю на своєму велосипеді, а тут вона так просто пропонує йому свій. Денис підійшов до Катруськи, обійняв і вперше в житті зрозумів, що кращого друга, ніж його маленька сестра, у нього немає.

За Дариною Мурмуєнко

Виконай завдання.
І. Завдання 1–6 з вибором однієї правильної відповіді
1. Визнач жанр твору.
А       легенда
Б       казка
В       оповідання 
2. У якому реченні описано головну подію, що сталася з Катрусею?
А       “Катруська просто марила цією покупкою”
Б       “Малече, ти спочатку навчися їздити на ньому!”
В       “Тієї осені Катрусі купили велосипед” 
3. Яку з ознак справжньої дружби демонструє героїня твору?
А       справжні друзі завжди раді вашим успіхам
Б       справжні друзі завжди готові прийти на допомогу
В       справжні друзі не нав’язливі 
4. У яких рядках автор розкриває захоплення героїні від їзди на велосипеді?
А “Катруся вилізла на сидіння, яке тато підкрутив спеціально для неї, стиснула ручками кермо і поглядом тріумфатора обвела всіх навколо”.
Б “Катруся продовжувала падати. Вона набивала синці й здирала лікті та коліна, доки не навчилася тримати кермо у правильному напрямку і не перехилятися набік”.
В “З того великого дня вона майже не злізала зі свого залізного друга. І до подружок, і до бабусі, й до магазину на ньому їздила”. 
5. Обери рядок, у якому записано речення, що допомагає краще уявити стосунки між героями твору.
А       “Не переживай! На моєму їздитимеш — поділимося якось”.
Б       “За день велосипедика було відремонтовано, і Катруся продовжувала падати”.
В       “Денис аж очі витріщив на сестру від подиву”. 
6. Яке прислів’я найточніше виражає основну думку твору?
А       Без біди друга не пізнаєш
Б       Людина без друзів, що дерево без коріння
В       Вірний приятель — то найбільший скарб

ІІ. Завдання 7 на встановлення правильної послідовності
7. Розташуй пункти плану твору в правильній послідовності.
1

2

3

4

5

6

А       Перший виїзд Катрусі на велосипеді.
Б       Здійснилася мрія Катрусі.
В       Пригода з Денисом.
Г       Зміна ставлення Дениса до сестри.
Ґ       Чому зіпсувався настрій у Катрусі?
Д       Катруся навчилася їздити на велосипеді.

ІІІ. Завдання 8 на встановлення відповідності
8. Встанови відповідність між словами і їхніми лексичними значеннями.
А       тріумфатор
Б       покарлючений
В       кермо
1       пристрій для керування
2       сильно зігнутий, викривлений
3       той, хто досягнув успіху, переміг у чому-небудь
А

Б

В





ІV. Відкриті завдання 9–11 з короткою відповіддю
9. Чому Денис змінив ставлення до сестри?
___________________________________________________________________
10. Вибери з тексту три найвлучніші, на твою думку, слова, які використав автор для опису Катрусиного велосипеда, і запиши їх.
_________________________________________________________________
11. Запропонуй власний заголовок до прочитаного твору. Запиши його.
__________________________________________________________________
V. Відкрите завдання 12 з розгорнутою  відповіддю
12. Як могли б розвиватися події після поломки Денисового велосипеда, якби Катруся не виявилась справжнім другом для брата? Власну думку обґрунтуй.
_______________________________________________


Контрольна робота № 2
Програмові вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів
Розділ програми
Опис вимог
(конкретизовані навчальні цілі)
Рівень навчальних досягнень учня
Номер відповідного завдання
Коло читання
визначає жанр прочитаного твору
початковий
1
Літературознавча пропедевтика
співвідносить прислів’я з основною думкою прочитаного твору
високий
3
пояснює, які події, пригоди трапилися з героями твору
середній
2
розуміє, які яскраві, влучні слова (речення) допомагають краще уявити, глибше зрозуміти вчинки персонажів твору
середній
4

розуміє основний смисл описаних фактів, подій
середній
9
демонструє вміння знаходити у тексті слова (словосполучення), які допомагають краще уявити, глибше зрозуміти характери, вчинки персонажів
достатній
5
Досвід читацької діяльності
демонструє вміння самостійно визначати за змістом тексту позитивні (негативні) вчинки персонажів
достатній
6
розташовує пункти плану в правильній послідовності
середній
7
добирає власний заголовок до тексту
достатній
10
встановлює відповідність між героями твору і їхніми висловлюваннями
високий
8
знаходить у тексті засоби художньої виразності
достатній
11
Розвиток творчої діяльності учнів на основі прочитаного
виконує творчі завдання до прочитаного
високий
12



Структура тесту і формати завдань
1. Контрольну роботу проводять у письмовій формі. Кожен учень отримує індивідуальний бланк із завданням.
2. Тестування триває 40 хв, з них 5 хв — організація класу, інструктаж учнів; 35 хв — виконання тестових завдань.
3. Контрольна робота передбачає такі формати тестових завдань:
а) завдання з вибором однієї правильної відповіді (1–6);
б) завдання на встановлення правильної послідовності (7);
в) завдання на встановлення відповідності (8);
г) відкриті завдання з короткою відповіддю (9–11);
ґ) відкриті завдання з розгорнутою відповіддю (12).

Як оцінити роботу

1. Правильне виконання завдань 1–6 оцінюють 1 балом.
2. Виконання завдань 7–11 оцінюють у межах 2 балів:
2 бали — завдання виконано правильно, дано повну ґрунтовну відповідь, правильно встановлено послідовність чи відповідність;
1 бал — завдання виконано частково, допущено неточності, відповідь не обґрунтована;
0 балів — учень виконав завдання неправильно чи не приступив до виконання завдання.
3. Виконання завдання 12 оцінюють у межах 4 балів. Ураховують: зміст (висловлення (обґрунтування) власної думки); логічність і послідовність викладу;   використання засобів художньої виразності у висловлюванні. Бали виставляють без урахування граматичних помилок.

Таблиця переведення набраних балів в оцінку
Кількість набраних балів
Оцінка
1
1
2–3
2
4–5
3
6–7
4
8–9
5
10
6
11–13
7
14–16
8
17
9
18
10
19
11
20
12


І варіант
Прочитай текст.
Калина цвіте пізно
Жила собі дівчинка Марійка. На цю осінь вже в третій клас перейшла. Після уроків, пообідавши, біжить вона на город, а потім у сад. Тут Марійка господиня: нарве травички для кроликів, опалі яблука позбирає, вичистить гарбузи, а їхнє насіння покладе сушитися на підвіконня. А мама з татом цілий день на роботі, в полі.
Якось покликала її бабуся Марина, що поралась на сусідньому городі.
— Чуєш, онучко! Я на своїй калині вже кетяги обламала. Час і тобі пообламувати, бо незабаром дощі почнуться!
Пообламувала дівчинка кетяги калини, як червоні намистини, поставила кошик з ягодами поряд із верандою і взялася пучечки в’язати. Коли це заходить у двір тітка Ольга. Марійка хутенько принесла стільця:
— Сідайте, тьотю!
— Та ніколи мені. На автобус треба встигнути. Оце ж їду в місто до дочки. Вона просить, щоб і на цілу зиму зоставалася. Щось я хворію часто, а в неї квартира тепла, простора... Ось вам пиріжків із яблуками та сливами принесла. Бувай здорова!
Провела Марійка свою гостю та й сіла пиріжки їсти. Налила в склянку молока, стала пити. Як же смачно! І враз дівчинці зробилося соромно-соромно. Згадала, що тьотя Оля все покашлювала, а вона, Марійка, не дала їй ані жменьки калини. Калина від застуди чи не найкращі ліки. І Марійці мама давала пити чай з калиною, коли вона застудилася.
Швидко проминула зима.
Ось і весна прийшла з теплими дощами.
Облетіли з вишень білі пелюстки, а там і яблуні перецвіли. Лише калина і досі чорніє. Жодного листочка на всьому кущі. А коли ж вона цвістиме?
Бабуся й каже:
— Бачиш, онучко, недарма калина завжди цвіте пізно. Наче прислухається, вагається. Всі дерева й трави дуже чутливі до зла і добра, до людського слова. А калина — особливо! Тобі видніше, за що вона могла на тебе нагніватись. Щось, мабуть, сталося, що цього року цвісти не хоче.
— Я починаю здогадуватись... От якби тітка Ольга додому вернулася! Я для неї три пучки ягід приберегла. А минулої осені, коли вона заходила до нас, якось не здогадалася з нею поділитися, — виправдовується дівчинка.
— Бачили Ольгу в місті, навесні вона знову розхворілася. Ти її не дочекаєшся. А коли надумаєш сама їхати до неї, то у мене адреса є — ось, візьми.
Ходила Марійка замислена цілий день, а тоді надумала разом з мамою поїхати до Києва, щоб знайти там тьотю Олю.
— Я перед нею так завинила! — каже дівчинка мамі. — І перед калиною винна теж, то через мене вона сохне. Поливаю щодня, а жодна гілочка зеленіти не хоче.
За якийсь тиждень приїхали мати з донькою до міста, пішли до тітки Ольги. Зраділа вона гостям, привітала, посадила у вітальні й стала розпитувати, які в рідному селі новини. Марійка мерщій і каже:
— Та все добре, все як було, тільки моя калина після зими чомусь не оживає. Пам’ятаєте, я вам не вділила ягід восени? То ось привезла. Візьміть, будь ласка!
Тітка Ольга усміхнулася:
— Та що ти! Такі дрібниці! Та й мені незручно було просити... Все гаразд, не мучся тим. Сідаймо чай пити!
Наступного дня увечері йшли Марійка з мамою рідною вулицею. Коли вже до хати підходили, прислухалися — а в їхньому садку соловейко щебече, аж луна котиться! Забігла дівчинка у двір, глянула — калина за одну нічку і зазеленіла, і рясним цвітом вкрилася.
І відтоді Марійчина калина цвіте щороку. Знає вже дівчинка, як її доглядати. Половину ягід вона людям роздає. А як дізнається, що хтось занедужав, то й останніми поділиться.
За Тетяною Майданович
Виконай завдання.
І. Завдання 1–6 з вибором однієї правильної відповіді
1. Визнач жанр прочитаного твору.
А       легенда
Б       оповідання
В       повість 
2. У якому реченні описано пригоду (подію), що сталася з калиною навесні?
А       “Пообламувала дівчинка червоні кетяги (калини)”.
Б       “Лише калина і досі чорніє. Жодного листочка на всьому кущі”.
В       “Калина від застуди чи не найкращі ліки”. 
3. Яке прислів’я найточніше виражає основну думку твору?
А       Справжнє добро завжди просте
Б       Добро не помре, а зло зникне
В       Коли люди до тебе добрі, будь до них ще ліпший 
4. Обери рядок, у якому записано речення, що допомагає краще зрозуміти, чому Марійка попросила маму поїхати з нею до тітки Ольги.
А       “Ходила Марійка замислена цілий день”.
Б       “Я перед нею так завинила! …І перед калиною винна теж”.
В       “Провела Марійка свою гостю та й сіла пиріжки їсти”. 
5. Які вислови у тексті допомагають краще уявити характер тітки Ольги?
А       “…нарве травички для кроликів, опалі яблука позбирає…”
Б       “…час і тобі пообламувати (кетяги калини)…”
В       “…стала розпитувати, які в рідному селі новини…”
6. Обери рядок, у якому записано речення, що допомагає визначити негативний вчинок головного персонажа твору.
А       “Після уроків, пообідавши, біжить вона на город, а потім у сад”.
Б       “…тьотя Оля все покашлювала, а вона, Марійка, не дала їй ані жменьки калини”.
В       “Провела Марійка свою гостю та й сіла пиріжки їсти”.
ІІ. Завдання 7 на встановлення правильної послідовності
7. Розташуй пункти плану твору в правильній послідовності.
1

2

3

4

5

6

7

8

А       Чому Марійці зробилося соромно?
Б       Марійка — господиня на городі й в саду.
В       Марійка і мама приїхали до тітки Олі.
Г       Калина навесні не розцвіла.
Ґ       Нагадування бабусі Марини.
Д       Чому калина перестала гніватися на Марійку?
Е       Тітка Ольга зайшла у двір до Марійки.
Є       Калина зазеленіла, рясним цвітом вкрилася.

ІІІ. Завдання 8 на встановлення відповідності
8. Установи відповідність між персонажами твору і їхніми висловлюваннями.
А

Б

В

А       Марійка
Б       бабуся Марина
В       тітка Ольга
1.                “Бачиш, недарма калина завжди цвіте пізно”
2.                “Ось вам пиріжків із яблуками та сливами принесла”
3.                “…тільки моя калина після зими чомусь не оживає”
ІV. Відкриті завдання 9–11 з короткою відповіддю
9. Продовж речення.
Калина зацвіла так пізно тому, що дерева й трави дуже чутливі до зла і добра, до людського слова, а Марійка _______________________________. 
10. Запропонуй власний заголовок твору. Запиши його.
________________________________________________________________
11. Вибери з тексту вираз, у якому образ калини конкретизується шляхом порівняння його з іншим предметом, і запиши його.
____________________________________________________________________
V. Відкрите завдання 12 з розгорнутою  відповіддю
12. Знайди у творі епізод, який, на твою думку, потребує детальнішого опису. Доповни його.
__________________________________________________________________

ІІ варіант
Прочитай текст.
Вишенька
Жив собі на світі бідняк. І був у нього син Янош. Та такий ледачий був той Янош, такий лежень, що й розказати не можна. Цілісінький день лежить, з боку на бік перекидається. Скажеш зробити що-небудь — пальцем не поворухне, бровою не поведе.
Якось сказав батько синові:
— Ходім, сину, подивимось, що на білому світі робиться.
І рушили вони в путь-дорогу.
Ішли вони, йшли, і раптом бачить Янош: підкова лежить — корисна річ! Підняв би її Янош, та от біда — нагинатися ліньки. А батько його не полінувався — нагнувся, підкову підняв і заховав собі за пазуху.
Незабаром прийшли вони в село. Зайшов батько до крамниці й дав крамареві підкову.
— Ваша підкова коштує цілий гріш! — сказав крамар і дав біднякові монету.
Пішли вони далі.
А сонце високо в небі. Янош то на небо гляне, то навкруги роззирнеться — чи нема поблизу села або якої корчми.
Уже й полудень настав, і обідати давно пора. Ох, як хочеться Яношу їсти, сил немає!
Увійшли вони ще в одне село. Ідуть вулицею. По боках — хати, а на них стирчать димарі, мов вартові. Зрадів Янош! Та, мабуть, рано ще було радіти: димарі стирчать, а диму над ними нема. Всі вже пообідали. Зрозумів бідаха Янош, що піде він звідси, облизня впіймавши.
Сумний ішов він селом, навіть на перехожих не дивився. Раптом на базарному майдані побачив Янош віз із вишнями.
— Батьку, батьку! — загукав він. — Подивись-но, вишні! Адже гріш у тебе є?
— Є, — сказав батько і підійшов до воза.
Зрадів Янош, коли за гріш насипали їм цілу хустку ягід. Та рано ще було радіти: батько зав’язав хустку вузликом і пішов далі.
Поплентався за батьком і Янош. Жде не діждеться, коли посідають вони під деревом, у затишку, та досхочу наїдяться вишеньок. А батько мовчить і йде далі.
От зійшли вони зі шляху. Пішли чистим полем: навкруги трава й квіти.
Ішов-ішов Янош за батьком, раптом бачить: упала вишенька на траву, лежить у зеленій траві, виблискує. Янош нагнувся, схопив вишеньку — і до рота. Ой, до чого ж добра! Соковита, м’ясиста, запашна!
Дивиться — знову вишенька упала на траву. Знову нагнувся Янош, підняв її й з’їв.
А старий іде-йде мовчки та ненароком і кине з хустки крізь дірочку вишеньку на траву. Одну загубить, другу, третю...
Янош усі ягоди з’їв. Трохи перебив голод. Тоді батько озирнувсь на нього та й каже:
— Бачиш, синку, тобі ліньки було раз нагнутися за підковою, а довелося дев’яносто дев’ять разів нагинатися, вклоняючись кожній вишеньці.
Отак воно завжди буває з ледарями.
З угорського фольклору
Виконай завдання.
І. Завдання 1–6 з вибором однієї правильної відповіді
1. Визнач жанр прочитаного твору.
А       легенда
Б       міф
В       оповідання 
2. У якому реченні описано пригоду (подію), що сталася з Яношем наприкінці його подорожі з батьком?
А        Дивиться — знову вишенька упала на траву. Знову нагнувся Янош, підняв її й з’їв”.
Б       Янош то на небо гляне, то навкруги роззирнеться — чи нема поблизу села або якої корчми”.
В       Сумний ішов він селом, навіть на перехожих не дивився”. 
3. Яке прислів’я найточніше передає основну думку твору?
А       Хочеться їсти, та не хочеться лізти
Б       Як до діла, то й спина заболіла
В       Аби руки і охота, буде зроблена робота 
4. Обери рядок, у якому записано речення, що допомагає краще зрозуміти, чому Янош не підняв підкову.
А       Уже й полудень настав, і обідати давно пора”.
Б       Підняв би її… та от біда — нагинатися ліньки”.
В       Сумний ішов він селом, навіть на перехожих не дивився”. 
5. Які вислови у тексті допомагають глибше зрозуміти (краще уявити) характер Яноша?
А       …не полінувався — нагнувся, підкову підняв і заховав собі за пазуху...”
Б       …Цілісінький день лежить, з боку на бік перекидається…”
В       …Ох, як їсти хочеться Яношу, сил немає!.. 
6. Обери рядок, у якому записано речення, що допомагає визначити позитивний вчинок батька.
А       Батько зав’язав хустку вузликом і пішов далі”.
Б       А батько мовчить і йде...”
В       А старий… ненароком і кине з хустки крізь дірочку вишеньку на траву”.

ІІ. Завдання 7 на встановлення правильної послідовності
7. Розташуй пункти плану твору в правильній послідовності.
1

2

3

4

5

6

7

8

А       Подорож батька й Яноша.
Б       Яношу хочеться їсти.
В       Як батько провчив Яноша-ледаря.
Г       Очікування Яноша.
Ґ       Янош-лежень.
Д       Батько продав крамареві підкову.
Е       Батько купив вишні.
Є       Підкова на дорозі.

ІІІ. Завдання 8 на встановлення відповідності
8. Установи відповідність між героями твору і їхніми висловлюваннями.
А

Б

В

А       батько
Б       Янош
В       крамар
1. “Ваша підкова коштує цілий гріш!”
2. “Ходім… подивимось, що на білому світі робиться”.
3. “Подивись-но, вишні! Адже гріш у тебе є?” 
ІV. Відкриті завдання 9–11 з короткою відповіддю
9. Продовж речення.
Батько ніби ненароком кидав з хустки крізь дірочку вишеньку на траву, тому що _______________________________________________________.
10. Запропонуй власний заголовок твору. Запиши його.
____________________________________________________________________
11. Вибери з тексту вислів, у якому конкретизують слово димар шляхом його порівняння з іншим предметом, і запиши його.
___________________________________________________________________
V. Відкрите завдання 12 з розгорнутою  відповіддю
12. Знайди у творі епізод, який, на твою думку, потребує детальнішого опису. Доповни його.
____________________________________________________________________



  ІНФОГРАФІКА – ІНСТРУМЕНТ НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ      Що таке інфографіка, в чому її принципова відмінність від будь-яких інших способ...